آموزش های ویدیویی رایگان برنامه نویسی و وب

پروکسی MTProto چیست؟

1

در ماه گذشته شاهد فیلتر شدن تلگرام بودیم و دسترسی کاربران به تلگرام تنها از طریق وی پی ان و یا برنامه های دور زدن تحریم امکان پذیر بود که با تعویض آی پی شما امکان دسترسی به تلگرام را فراهم می کرد.تلگرام هم بعد از اینکه با مشکل دسترسی کاربرانش به سرویس هاش توی کشور های روسیه و ایران مواجه شد ٬ تصمیم به راه اندازی یک نوع خاص پروکسی کرد که راه اندازی سرور های پروکسی رو خیلی ساده تر از گذشته می کرد.MTProto اسم این نوع جدید پروکسی هست که استفاده ازش فعلا تنها در تلگرام امکان پذیر هست.
اما با معرفی MTProto بحث های امنیتی زیادی در موردش مطرح شد و خیلی از کاربران از ترس اینکه شاید فرد ارائه دهنده پروکسی به اطلاعاتشون دسترسی پیدا کنه ٬ ترجیح میدادن از همون برنامه های دور زدن تحریم استفاده کنن 🙂

 

MTProto امن است.

به طور کوتاه و خلاصه باید بگم که این پروکسی امن هست و چه فرد ارائه کننده اون و یا هر فرد دیگه ای امکان دسترسی به اطلاعات و پیام های شما رو نداره! تمام اطلاعات و پیام های شما به صورت رمز گزاری شده ارسال و دریافت میشن و از این بابت مشکلی وجود نداره.نوع رمز گزاری استفاده شده هم SHA-256 هست که به امن بودن شناخته میشه.

یکی از دلایلی که باعث شک کاربران به امنیت این پروکسی شد ٬ ادد شدن خودکار اون ها به کانالی بود که روحشون هم ازش خبردار نبود.در مورد این مسئله ٬ خود تلگرام توضیح داده که برای ترغیب ارائه دهنده های پروکسی به ادامه فعالیتشون ٬ براشون امکان عضو کردن کاربرای پروکسیشون رو توی یک کانال فراهم کرده.بالاخره طرف داره هزینه سرور پرداخت میکنه که دسترسی شما رو به تلگرام دوباره باز کنه ٬ نباید هیچی در ازاش نصیبش شه؟ 🙂

چطوری MTProto اختصاصی خودم رو راه بندازم؟

همونطوری که گفتم ٬ یکی از دلایلی که این پروکسی خیلی سریع همه گیر شد ٬ راه اندازی خیلی ساده اون هست.شما فقط نیاز به یک سرور خارج از کشور و میزان خیلی کمی هم پشتکار دارید تا بتونید پروکسی اختصاصی خودتون رو راه بندازید ٬ و خب من نباید بیشتر از این توضیح بدم.

اما در کل ٬ با وجود همه این ها ٬ واقعا تلگرام اینقد ضروری هست که بخوایم به هر قیمتی به فعالیتمون داخلش ادامه بدیم؟ برنامه های جایگزین زیادی وجود دارند که بعضی هاشون از لحاظ امنیت خیلی قدرتمند تر از تلگرام هستن ٬ مثل واتس اپ ٬ سیگنال ٬ وایر و … ! اما اصرار مردم به موندن توی تلگرام بخاطر نبود سرویس های مشابه نیست.چرا که همین الان کلی پیام رسان ایرانی ٬ بعضا ٬ دقیقا با رنگ و بوی تلگرام و امکاناتش وجود دارن که هزینه خیلی زیادی هم بابتشون شده.اما خب هنوز امنیتشون جای کار زیادی داره.

پیام رسان های ایرانی دارن تلاش میکنن که خودشون رو به بازار رقابت داغ رسوندن پیام های مردم برسونن اما به دلایلی که همه میدونیم ٬ هنوز موفق نشدن و امیدوارم که روزی برسه پیام رسانی بدون هیچ حمایتی و هیچ مشکلی از لحاظ تامین امنیت کاربران ٬ به جایی برسه که حتی کاربران خارجی هم به استفاده ازش رو بیارن. ( ولی خب هممون میدونیم حالا حالا ها همچین اتفاقی نمیفته! )

1 نظر
  1. […] هم به تلگرام دسترسی ندارید میتونید از طریق این لینک با پروکسی های MTProto بیشتر آشنا شید و با استفاده از یکی از اونها به تلگرام […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.