آموزش های ویدیویی رایگان برنامه نویسی و وب

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ٬ قهرمان جدید دنیای تکنولوژی

0

اگر دانشی هرچند کم در مورد برنامه نویسی داشته باشید ٬ مسلما نام زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به گوشتان آشنا خواهد بود.هنگامی که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت معرفی شد ٬ تنها یک زبان برای ایجاد رویداد برای عناصر صفحه های وب بود.به اینگونه که شما می توانستید تعریف کنید به عنوان مثال در هنگام کلیک کردن کاربر بر روی یک دکمه پنجره ای پاپ آپ به نمایش درآید و یا قسمتی از صفحه که مخفی است نمایش داده شود.اما در سال های اخیر ٬ زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به حدی رشد کرده است که شما نه تنها می توانید با آن وبسایت های مستقل از زبان های دیگر ایجاد کنید ٬ بلکه حتی می توانید اپلیکیشن های گوشی هوشمند بسازید.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم ٬ زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در گذشته صرفا به معنای یک زبان برنامه نویسی برای کنترل رویداد های صفحه های وب استفاده می شد و البته امکانات دیگری نیز در آن زمان برای استفاده بیشتر و گسترده تر از این زبان وجود نداشت.در طول سال های گذشته ٬ زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت با پیشرفت و رشد کم نظیر خود ٬ امکان ایجاد وبسایت های مستقل از زبان های دیگر ٬ ساخت اپلیکیشن برای پلتفرم های ویندوز ٬ مکینتاش ٬ اندروید ٬ آی او اس و … را نیز فراهم کرد.جدای از این موارد ٬ به دلیل ساختار ساده تر کدنویسی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ٬ امکان توسعه اپلیکیشن و وبسایت ها با سرعت بیشتر فراهم شده است و به دلیل راحتی بسیار این زبان ٬ استفاده از آن روز به روز بیشتر می شود.به طور مثال اگر برای نوشتن یک تکه کد ساده برای دریافت اطلاعات از سرور و نمایش آنها در اپلیکیشن خود در اندروید با زبان جاوا نیازمند به نوشتن ۲۰۰ خط کد باشید ٬ با زبان جاوا اسکریپت و استفاده از یک فریم ورک ساده ٬ می توانید این تعداد خط کد را به تنها ۱۰ خط کد کاهش دهید.

ساخت اپلیکیشن با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

چرا زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت قهرمان جدید دنیای تکنولوژی است؟

همانطور که در بالا گفتیم ٬ با استفاده از جاوا اسکریپت شما می توانید تعداد خط کد های خود را کاهش داده و جدای از آن ٬ به سبکی ساده تر کد خود را بنویسید.اکنون شما با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می توانید از بورد های سخت افزاری همچون Arduino و Raspberry Pie نیز استفاده کنید و به صورت خیلی ابتدایی به دنیای بزرگ اینترنت اشیاء وارد شوید.اپلیکیشن هایی که با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نوشته شده اند لیست بلند بالایی دارند که از معروف ترین آنها می توان به اینستاگرام به عنوان یک اپلیکیشن جهانی و ریحون به عنوان یک اپلیکیشن ایرانی اشاره کرد.

برای ساخت اپلیکیشن ٬ زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یا سوئیفت و جاوا؟

با‌ مطالبی که در بالاتر ذکر کردیم ٬ این سوال به وجود می آید که چرا با وجود این همه سادگی جاوا اسکریپت در توسعه وبسایت و اپلیکیشن ٬ هنوز بسیاری از افراد از زبان های دیگر برای اپلیکیشن و وبسایت های خود استفاده می کنند؟

در پاسخ به این سوال باید چند نکته را ذکر کنیم.

  1. اپلیکیشن های توسعه داده شده با زبان های اصلی پلتفرم های اندروید و آی او اس دارای عملکرد کمی بهتر هستند.
  2. اپلیکیشن هایی که با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت توسعه داده شوند ٬ ممکن است بطور عادی از همه دستگاه ها به خوبی پشتیبانی نکنند و نیاز به ایجاد تغییراتی باشید.
  3. در زبان های برنامه نویسی جاوا و سوئیفت ٬ شما امکانات بیشتری برای دسترسی به حافظه و اطلاعات کاربرانتان دارید که این دسترسی ها می تواند در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کمی محدود تر باشد.

اما این نکات باعث ایجاد تفکر اشتباه که جاوا اسکریت بدرد برنامه نویسی اپلیکیشن نمیخورد نباید بشود.همانطور که گفتیم اپلیکیشن اینستاگرام نیز با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت نوشته و توسعه داده شده است.

چند سال پیش ٬ کمپانی بزرگ فیسبوک با توسعه فریم ورکی برای جاوا اسکریپت ٬ امکان ساخت برنامه ها و اپلیکیشن های پلتفرم های دیگر را فراهم کرد.نام این فریم ورک که ریکت نیتیو است به شما این امکان را می دهد که در کنار استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به عنوان زبان اصلی خود ٬ در صورت نیاز از زبان های جاوا و سوئیفت نیز استفاده نمایید.

پس نگرانی شما بابت کمبود دسترسی ها و امکانات زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی و آی او اسی تقریبا بی مورد محسوب می شود.

توسعه وبسایت با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای اپلیکیشن های تحت وب

همانطور که گفتیم ٬ زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت در ابتدا برای صفحات وب ساخته و توسعه داده شد.پس مسلما باید علاوه بر امکانات جذاب توسعه اپلیکیشن ٬ امکانات جذابی برای توسعه وبسایت نیز فراهم کرده باشد.

در مقایسه با دیگر زبان های برنامه نویسی وب مانند ASP.net و PHP ٬ جاوا اسکریپت به شما ویژگی بی نظیر اجرای همزمان کد ها را ارائه می دهد که در مواقعی که یک وبسایت یا وب اپلیکیشن با ترافیک بالا توسعه می دهید ٬ سخت به کارتان می آید.منظور از اجرای همزمان کد ها این است که اگر چندین کاربر همزمان درخواستی را به سرور وبسایت شما ارسال نمایند و پردازش این درخواست ها و ارسال پاسخ از سوی سرور نیازمند اجرای ۱۰ دستور باشد ٬ در زبان های دیگر ابتدا باید پردازش هرکدام از این ۱۰ خط به اتمام رسیده و سپس نتیجه به کاربر ارسال شود.اما در جاوا اسکریپت ٬ تمامی این خط کد ها بطور همزمان اجرا شده و در نتیجه پاسخ سریع تر به کاربران شما ارسال خواهد شد.حالا در صورتی که مقیاس زیاد کاربران فکر کنید ٬ متوجه جذابیت این ویژگی می شوید.

پکیج های زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

اگر قرار باشد برای ساختن هرچیز کوچک و یا بزرگی زمان خود را اختصاص به این کار دهیم ٬ ممکن است توسعه یک اپلیکیشن یا وبسایت کمی آزار دهنده و طولانی مدت شود.برای همین شما می توانید از پکیج های موجود زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای تقریبا هر کار کوچک و بزرگی استفاده کنید.که این پکیج ها توسط توسعه دهندگان دیگر نوشته و توسعه داده شده اند و شما از کد آنها برای آسانی بیشتر و سرعت گرفتن کار خود از آنها استفاده می کنید.بطور مثال تاریخ تمامی پردازش های یک برنامه به تاریخ میلادی می باشد و در صورتی که تمایل به استفاده از تاریخ شمسی داشته باشید ٬ نیاز به وقت گذاشتن نسبتا زیادی برای تبدیل این تاریخ ها دارید.اما در زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت خیلی ساده و راحت می توانید با استفاده از یک پکیج موجود ٬ تاریخ ها را به همدیگر تبدیل کنید ٬ آن هم بدون درد و خونریزی!!

در این مطلب ٬ تمام سعی ما بر پوشش هرچه کامل تر ویژگی های جاوا اسکریپت بوده است ٬ اما با این حال به هیچ وجه امکان بیان تمامی ویژگی های یک زبان برنامه نویسی در یک مطلب وجود ندارد.

به همین منظور ٬ در صورتی که حس می کنید قسمتی از ویژگی های این زبان به خوبی پوشش داده نشده است و یا در حق زبان های برنامه نویسی دیگر ظلم شده است ٬ در قسمت کامنت ها ما را مطلع کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.