آموزش های ویدیویی رایگان برنامه نویسی و وب

ری اکت نیتیو ( React native ) چیست؟ و بازار کار آن در ایران

0

در گذشته ٬ در مطلبی که پیرامون زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و خوبی های آن نوشتیم ٬ به صورت کامل توضیح دادیم که دلیل شهرت بیش از پیش این زبان برنامه نویسی چیست.در همان جا نیز اشاره کردیم که با عرضه شدن نسخه های جدید آن ٬ شما امکان طراحی و توسعه اپلیکیشن های اندروید ٬ آی او اس و دیگر پلتفرم ها را نیز پیدا کرده اید.همچنین در مطلبی به معرفی یکی از کتابخانه های محبوب آن به نام ری اکت جی اس ( React JS ) پرداختیم و در مورد توسعه اپلیکیشن با این کتابخانه نیز توضیحاتی ارائه کردیم.در این مطلب قصد داریم در مورد ری اکت نیتیو ٬ یکی از کامپوننت های ری اکت جی اس ٬ صحبت کنیم که با استفاده از آن شما امکان توسعه اپلیکیشن های کاملا نیتیو برای پلتفرم های گوناگون را پیدا میکنید.

برای یادگیری ری اکت نیتیو ( React Native ) چه چیز هایی را باید بلد باشیم؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم ٬ ری اکت نیتیو یکی از کتابخانه های توسعه داده شده با زبان جاوا اسکریپت است.بنابراین ٬ شما برای آنکه بتوانید آن را فرا بگیرید پیش از هر چیزی نیاز دارید که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را بلد باشید.در کنار جاوا اسکریپت ٬ باید درک خوبی از زبان های HTML و CSS داشته باشید تا بتوانید به راحتی با نحوه قرار دادن و استایل دهی عناصر ری اکت نیتیو کنار بیایید.برای شروع به یادگیری زبان های HTML و CSS می توانید از آموزش ویدیویی رایگان و فارسی HTML و CSS منتشر شده در آی او دیلی استفاده کنید.

ریکت نیتیو ( React Native ) چیست

ری اکت نیتیو چگونه کار می کند؟

در واقع با استفاده از کتابخانه ری اکت نیتیو ٬ شما کد های مورد نظر برای اپلیکیشن خود را تحت زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می نویسید و این کتابخانه دوست داشتنی ٬ کد های شما را به کد های بومی ( Native ) پلتفرم مورد نظر شما ( که می تواند اندروید ٬ آی او اس و یا … ) باشد تبدیل می کند و خروجی اپلیکیشن به شما می دهد.

امکان کد نویسی با زبان های نیتیو در کنار جاوا اسکریپت

نکته جالبی که در مورد ری اکت نیتیو وجود دارد ٬ این است که شما می توانید در کنار استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ٬ هر لحظه که احساس نیاز کردید به زبان های نیتیو پلتفرم های اندروید و آی او اس روی آورده و با جاوا یا سوئیفت نیز کد نویسی کنید.

خروجی همزمان برای اندروید و آی او اس

لازم است بدانید که شما تنها با یکبار کدنویسی به زبان جاوا اسکریپت ٬ امکان گرفتن خروجی برای پلتفرم های اندروید و آی او اس را به صورت همزمان دارید و نیاز نیست که به توسعه دو اپلیکیشن تحت دو زبان متفاوت بپردازید!

شرکت هایی که برای توسعه اپلیکیشن از ری اکت نیتیو استفاده می کنند

وقتی که صحبت از هر تکنولوژی جدیدی می شود ٬ اولین سوالی که به احتمال زیاد برای افراد پیش می آید این است که “خب این تکنولوژی که داری در موردش صحبت میکنی چقد قابل اعتماده که من بخوام وقت بزارم یادش بگیرم” و برای پاسخ به این سوال به دنبال افراد ٬ کمپانی ها و شرکت هایی می گردد که از این تکنولوژی استفاده می کنند.

کتابخانه ری اکت نیتیو ( React Native ) توسط کمپانی ها و اپلیکیشن هایی چون فیسبوک ٬ اینستاگرام استفاده می شود.همچنین داخل ایران نیز شرکت هایی مانند دیجی کالا ٬ اسنپ ٬ ریحون ٬ اسنپ فود به دنبال عرضه نسخه جدید اپلیکیشن هایشان با این فناوری هستند.دیجی کالا حتی برای جذب برنامه نویس ریکت نیتیو حامی مسابقات گوناگونی شد تا بتواند بهترین نیرو ها را برای توسعه اپلیکیشن جدید خود انتخاب کند.

مسابقه کد کاپ ۴ با حمایت دیجی کالا برای جذب نیروی ریکت نیتیو

بازار کار ری اکت نیتیو ( React Native ) در ایران چگونه است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد ٬ کمپانی های بزرگ ایران نیز به دنبال آن هستند که اپلیکیشن های خود را بر بستر ری اکت نیتیو عرضه کنند.یکی از دلایل این تصمیم ٬ سرعت بسیار بالاتر ری اکت نیتیو برای توسعه اپلیکیشن هاست.از آنجایی که این کتابخانه محبوب بصورت کد باز ( Open Source ) می باشد و هر فرد مجاز به استفاده و مشاهده کد های آن است ٬ بسته های جانبی بسیار زیادی برای آن عرضه شده است که بسیاری از کار های متداول اپلیکیشن ها را ساده تر می کند.به عنوان مثال ٬ اگر شما به دنبال توسعه یک اپلیکیشن Real Time باشید که نیاز دارید کارهای خاصی را در لحظه انجام دهید ( مثلا توسعه یک پیام رسان که در آن نیاز است یک پیام در لحظه برای فرد مقابل ارسال شود ) ٬ به سادگی با نصب یک بسته به نام Socket.io می توانید این فرآیند را تنها با نوشتن ۱۰ خط کد به اپلیکیشن خود اضافه نمایید.در حالی که در صورتی قصد داشته باشید همین کار را خودتان در زبان هایی مانند جاوا انجام دهید ٬ ممکن است نیاز به نوشتن تعداد خط کد زیادی داشته باشید.

به همین دلیل آسان بودن و سریع تر بودن توسعه اپلیکیشن با ریکت نیتیو ٬ بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ به دنبال جذب و استخدام برنامه نویس های جاوا اسکریپت و ریکت نیتیو هستند و حقوق خوبی را هم بابت آن پرداخت می کنند.

جدای از اینکه شما می توانید به استخدام یک شرکت در بیایید ٬ می توانید با یادگیری ری اکت نیتیو به توسعه اپلیکیشن های مورد نظر خود بپردازید و با قرار دادن آن ها در مارکت های مختلف اپلیکیشن به کسب درآمد بپردازید.همانطور که در گذشته در مطلبی به نحوه کسب درآمد در منزل و از طریق اینترنت اشاره کردیم!

ری اکت نیتیو نیز مانند ری اکت ٬ بی رقیب نیست و رقبایی مانند Flutter و Ionic به دنبال آن هستند که سهم خود را از این بازار پر طرفدار توسعه آسان اپلیکیشن داشته باشند ٬ اما تا این لحظه هرکدام مشکلاتی دارند که حل نشده باقی مانده و یا به دلیل سینتکس نه چندان جالب ٬ نتوانسته اند به جایگاه مورد نظر خود دست پیدا کنند.

جمع بندی

ری اکت نیتیو در حال حاضر جزو بهترین و پرطرفدار ترین تکنولوژی های برنامه نویسی به شمار می آید و عده زیادی به دنبال یادگیری آن و یا استخدام فردی که آن را بلد است می باشند.اما لازم به ذکر است که ری اکت نیتیو نیز مانند هر تکنولوژی دیگر دارای مشکلاتی است که شاید در مواردی شما را اذیت کنند.

در صورتی که قبلا از ری اکت نیتیو در پروژه ای استفاده کرده اید و شاید هم با آن درگیر بوده اید ٬ با دیگر کاربران نظر خود را در مورد آن در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.